10 mënyra pastrimi për mjetet në shtëpi që do ju lehtësojnë jetën.

19.08.2014

10 mënyra pastrimi për mjetet në shtëpi që do ju lehtësojnë jetën.

1.       Kapës i qelqit të thyer.
Boll mblodhët dhe copat më të vogla të qelqit me duart tuaja. Shtypni  një copë buke të bardhë mbi gjithë zonën për të mbledhur edhe copëzat më të vogla që i keni të vështira për ti parë e mbledhur me duar.

2.       Pastroni dyshekun tuaj.
Hidhni vodka në një shishe spray, spruco lehtshëm përmes dyshekut dhe leje për tu tharë natyralisht. Alkooli do vrasë erën që shkaktojnë bakterje.
3.       Heqjet e unazave në vaskë.
Prisni një qitro përgjysëm  dhe spërkate (dhe vaskën) me kripë. Tani përdor frutin si një grryrës dhe ato unaza do zhduken.

4.       Hiqni unazat e ujit.
Thithni lagështirën e tepërt me një peshqir, më pas thaje me një tharëse flokësh ndërkohë që është akoma i njomë, kështu ata do zhduken fare.

5.       Pastrimi i mikserit.
Mbushni mikserin me ujë të ngrohtë dhe hidhni pak detergjent enësh, më pas ndizeni dhe lëreni të punojë për pak sekonda. Shpëlajeni më ujë të pastër dhe më pas thajeni.
6.       Thithni të vjellat
Kombinoni sodën e bukës me ujin në një pastë dhe shpërndajeni mbi të vjellat. Lëreni të rrijë gjithë natën dhe të nesërmen do mund ta thithni të gjithën me fshesë korenti.

7.       Pastrues i freskueses së tavanit.
Hidhni një këlluf jastiku të vjetër përreth helikat e freskueses dhe fshini nga brënda. Kjo duhet të mbajë gjithë pluhurin brënda dhe pastrimi të jetë shumë herë më i lehtë.
8.       Rinoni mobiljet prej lëkure.
Llustroni lëkurën e veshur të mobiljeve me bojë këpuce, gërryerjet dhe gërvishjet do zhduken.

9.       Pastrim i thellë i pjatalarësit.
Pastroni pjatalarësin tuaj duke e vënë në punë në temperaturën e tij maksimale me një kupë uthulle në krye të ndarjeve,sergjenit. Më pas spërkat pak sodë buke në fund dhe ndize përsëri. Tani është i pastruar.
10.   Pastrim i zgarës me qepë.
Merrni një gjysëm qepe dhe fërkojeni pas hekuravetë nxehtë  të zgarës duke përdorur një pirun. Kjo do pastrojë hekurat dhe për më tepër do lejë një shije për herën tjetër që do përdorni zgarën.


Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Anëtaresohu
  Përdoruesi
  Fjalëkalimi
  Keni harruar fjalëkalimin? Më kujto