Quantcast

Dhomë për fëmijë; të krijosh vendin perfekt për fëmijën tuaj

09.08.2014
Të dizenjosh dhomën e fëmijëve mund të jetë një sfidë e vërtetë. Fëmijët tuaj duan një dhomë që të jetë argëtuese,që nga ngjyrat e saj deri te lehtësia të luajturit. Ju nga ana tjetër ju duhet që ajo hapsirë të krijohet e tillë që të jetë e lehtë për tu pastruar dhe të mbahet lehtësisht në rregull.

Mos u shqetëso, këtu ju japim disa ide që ti kini parasysh kur krijoni dhomës e fëmijës tuaj kështu që të dalë një dhomë ku të dy palët të jeni të kënaqur.

Motivi dhe ngjyrat.
Kur zgjidhni ngjyrat e dhomës së fëmijës tuaj, duhet të kini parasysh disa gjëra. Si fillim, rezistojini dëshirës për ta bërë shumë të lezetshme. Zgjidhni ngjyra që janë gazmore dhe të gjalla, por gjithashtu mendoni sesi do dëëshirojë fëmija juaj ta ketë dhomën pas disa vitesh. Nqs nuk e bën do e gjesh veten duke thirrur bojaxhiun për të ndryshuar një dhomë shumë “baby” për një fëmijë pak më të rritur. Gjtiashtu mendoni të fusni një motiv të lezetshëm si një fermë apo kafshë të ndryshme. Nuk ka si të krijosh një hapsirë fushe apo kafshët në vende të Afrikës për të lënë të lirë imagjinatën e fëmijës tuaj.

Mendo në mënyrë muntifunksionale
Ju duhet të mendoni në mënyrë fleksibël. Nevojat e fëmijëve ndryshojën me shpejtësi kur ai kalon në të gjitha fazat e rritjes, kështu mobiljet e të gjitha akesorët duhet të jenë të aftë të ndryshojnë përkrah tij. Ja disa gjëra që mund të merrni në konsideratë:
-blini një krevat që mund të shndërrohet në atë të një “fëmije të madh”. Kjo do ju kursej mundimin (dhe kostot) e një krevati më të madh për kur fëmija rritet.
- blini një tavolinë që mund të kthehet në një komedinë për rroba me kalimin e kohës.
- shikoni për mobilje fëmijësh multifunksionale si psh kuti-karrige që mund të përdoren dhe si tavolina për të ngjyrosur apo mbi të cilën mund të luash. Do jesh mirënjohëse për këto mundësi për të fshehur rrëmujën të cilën krijojnë lodrat e shumta, të dhuruara dhe nga gjyshërit.
- mos harro që dhe ju kaloni një kohë të konsiderueshme në dhomën e fëmijës tuaj, kështu që bëni një vend për një kolltuk apo karrike lëkundëse ku ju mund ti lexoni përrallat e tij/saj të preferuar, apo për ato netët e gjata kur do ju duhet të kujdeseni për të.

Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Anëtaresohu
  Përdoruesi
  Fjalëkalimi
  Keni harruar fjalëkalimin? Më kujto