Quantcast

5 mesimet qe duhet te dim para se te blejme nje shtepi.

Aug 28, 2013
5 mesime qe duhen mesuar para se te blini nje shtepi.

Momenti per te blere nje shtepi eshte me te vertet shume impenjues, qofte per anen ekonomike qofte edhe per faktorin kohe,
duke pasur parasysh se do te kalojme nje kohe shume te gjate ne ate shtepi. Pak arrijne me te vertet te jene te gatshem per
ate moment, qe ndryshon praktikisht jeten e cdo personi. Duke qene ekspert per shooping rralle here qellon qe te kemi
eksperienc ne sektorin imobiliar.
Degjoj nga ata qe jane ne marredheni me agjentet imobiliar, dyshime pafund dhe nje pavendosmeri te vazhdueshme.
Si pasoje e ketyre dyshimeve duhet te kemi parasysh 5 mesime para se te blejme nje shtepi.

1. Ki nje ide te qarte per sasin e parave qe do te shpenzosh.

Te gjithve na pelqen te enderrojme vilen e enderrave tona, qe do ishin tipike si ato te yjeve te televizioneve. Buxheti qe kemi
per te blere nje shtepi, eshte nje variabel padyshim shume e rendesishme. Ata qe kane blere nje shtepi edine shume mire kete.
Vetem mbasi te keni vendosur mire per shifren, qe doni te shpenzoni vetem ateher mundet te jeni gati per te blere nje shtepi.

2. Merr nje mik me vete per te pare pronen.

Eshte e vertet qe dashuria me shikim te pare, te sjell ne nje lidhje te gjate dhe te qendrueshme. Por nuk eshte rasti qe ta
aplikoni kete edhe me shtepine ku ju do kaloni jeten. Per kete arsye, nje mik i marre me vete per te pare pronen mundet te jete
me te tregohet shume i domosdoshem.
Mbi te gjitha per te pasur nje mendim, me te qete, te kthjellet i cili nuk eshte marre me anlthin e kerkimit. I cili na ndihmon
per kuptimin e difekteve te mundshme, por mbi te gjitha per te pare mundesi ne prona qe ne pamje te pare nuk na pelqejne, jane
gjera qe vijne ne drite fale mendimeve dhe keshillave te nje miku. Sigurisht mos shfrytezoni te njejtin person per te gjitha
pronat qe doni te shikoni, ai ose ajo ndoshta nuk do e pelqejne kete gje.

3. Nese ke nje mik agjent imobiliar evitojeni.

Nese keshillen per mikun tuaj e tham, qe mundet te te sheptoje per te marre vendimin e drejte, por nese miku ne fjale ben punen
e nje agjenti imobiliuar, gjerat ndryshojne. Eshte e drejte qe te kerkojme nje keshille nje miku, qe eshte profesionist i fushes.
Por nese ia lem atij ne dore gjetjen e shtepise, raporti jone mundet te prishet, ose te kompliksohet duke mos na pelqyer propozimet
e tij, ose ne rastet qe do gjenim shtepi nepermjet rrugeve te tjera si web site, gazeta, apo agjensi te tjera. Ne te kundert
ai meqenese eshte nje miku juaj mundet te tregohet neglizhent ndaj kerkesave tuaja.

4. Shpenzimet shkojne shume.

Vendosja e buxhetit maksimal, per te shepnzuar per shtepin eshte marre me kohe. Por dicka qe duhet marre parasysh eshte mirembajtja,
ne raste nevoje, per rikonstruksione te mundshme, ose rregullime te tjera, te gjitha keto kushtojne shume. Pra eshte nje variabel,
qe duhet marre parasysh para se te blihet nje prone. Pra eshte mire, qe te levizim ne menyre te kujdesshme dhe te kemi gjithmon nje
shume ekstra ne dispozicion. Ne menyre, qe te jemi ne gjendje te sigurt se do jetojme ne nje prone qe do na plotesoje,
sa me mire kushtet e jeteses.
Dicka qe duhet pasur shume mire parasysh, se nga kredia dhe faturat qe jane per tu paguar, pronat nga njeri vend ne tjetrin nuk
kane te njejten kosto mirembajtje.

5. "Shfrytezo" agjentin imobiliar.

Agjenti imobiliar eshte nje profesionist, ne sherbimin tone dhe si i tille duhet ta shfrytezojme ate. Ate duhet te pyesim per
dyshimet tona dhe per cdo gje ne lidhje me pronen dhe tregun, rregullat dhe shume gjera te tjera te cilat nuk i kemi te qarta.
Duhet ta pyesni per cdo gje, duke filluar nga arsyet, pse prona eshte ne shitje prej nje kohe te gjate, deri tek njolla e
lageshtires ne mur. Cdo gje qe ju dyshoni duhet ta beni per faktin se asgje nuk mundet ti lihet ne dore rastesis, varet nje
pjese e mire e jetes tuaj ne ate shtepi.Ne rast se agjenti nuk pergjigjet ose shmanget, eshte rasti qe duhet te beni hetime
te tjera ose te shikoni per prone tjeter.

Njoftimet që do të krahasohen

Nuk ka prona per tu krahasuar
The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
Log in
Username
Password
Forgot password? Remind