Quantcast

Detroit shtepi nga 1 dollar!!!!

Sep 02, 2013
Detroit ka zyrtarizuar falimentimin, e zhytur ne 18 miliard dollar borxhe te administrates publike, qe nga kriza ekonomike
deri tek plaget e kredive. Nga 2 milion banore qe e bene qytetin te famshem ne vitet 50, sot ka arritur ne 1/3 ose me 
sakte ne 700000 banore.Ky eshte qyteti me perqindjen me te madhe te kriminalitetit ne SHBA, gjithashtu dhe me peqindjen me
te madhe te shtepive bosh.
Numri i shtepive bosh eshte me te vertet i habitshem, qe te shikosh ndermjet lajmerimeve per shitje, ne agjensit e ndryshme
lokale, nuk mundet te besh gje tjeter vecse te mbetesh i habitur nga cmimet. Ne faktcmimi mesatar per nje vile, me 4 dhoma
gjumi dhe kopesht nuk kalon me shume se 5000 dollar.Por mundet te gjejme edhe lajmerime, per shitje edhe me 1 dollar.
Nje treg imobiliar totalisht i cmendur i cili fsheh nje proces te gjate braktisjeje, qe e ka origjinen nga vitet 70, e cila
arriti kulmin me krizen e diteve te sotme.
Te blesh nje shtepi ne Detroit, dmth qe te blesh nje shtepi ne shkretetire, ose me sakte nje shtepi e cila eshte e rrethuar 
vetem dhe ekskluzivisht nga shtepi boshe. Agjentet imobiliar, faktisht kerkojne te jene sa me te qarte te jete e mundur.
Duke kerkuar te shikojne vet pronen ne shitje, per te verifikuar personalisht shpenzimet per pronen, si mirembajtje ose
rikonstruksionin e prones. "mundet ta blesh per 500 dollar eshte e vertet-thote nje agjent imobiliar,-por duhen 20000 dollar
per rikonstruksin me pas, per te bere shtepine te banueshme"
Detroit eshte bere qyteti i shtepive nga 1 dollar, eshte bere qyteti qe terheq varferin me spunton nga shtepi me cmime shume
te ulta.

Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind