Quantcast

Hon Kongu mund Nju Jorkun.

Jun 03, 2013

Mbas 11 vjetesh Nju Jorku, duhet te ler vendin e pare si qyteti me i shtrenjte ne bote, dhe ti dorezoj kuroren e mbretereshes Hong Kongut. Kjo ka filluar te verifikohet ne momentin kur firmat e lluksit, filluan te viheshin ne gare per te blere hapsira per te shitur artikujt e tyre, vizitore te shumte kinez.

Cmimi mesatar ne vjetor ne Causeway Bay, nje nga rruget kryesore dhe me elegantia ne Hon Kong, u rrit me 35%, duke arritur keshtu ne 2630 dollar per meter katror. Sic konfirmojne ekspertet e imobiliareve neper bote.

Hon Kongu bashke me "Causeway Bay" kane kaluar keshtu "Rrugen pese Manhatan",por nuk eshte vetem ky revolucioni qe ka ardhur nga qershori i vitit te kaluar deri sot per kete klasifikim te shtrenjte. Nje vecanti tjeter eshte se edhe ne kontinentin e vjeter ka zhvillime te reja shume te rendesishme. Ne fakt Parisi, ne menyre te vecante "Avenue des Champs Elysees", ngjitet ne vendin e trete boetror.

Per te pasur nje ide me te mire te cmimeve se si jane rritur kohet e fundit ne Hon Kong,mjafon te mendojme se nje seri kozmetike dy muaj me pare ka paguar 850 mij dollar per nje dyqan 100 metra katror.Tarifa eshte egzaktesisht dyfishi i asaj qe ka qene me pare.Nje tjeter rast dyfishimi te cmimit ne qera ka te beje me Burberry, agjensia anglezeka vendosur te paguaje 7.7 milion dollar ne muaj per nje duqan ne "Russel Street" ne Hon Kong, nderkohe qe Nokia e cila zinte kete vend paguante shifren e 3.3 milion dollareve.

Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind