Quantcast

Te blesh shtepi ne IRAN,

Jun 10, 2013
Te blesh nje shtepi ne Iran, te kushton shume!

Te krijon me siguri pak interes dhe kuriozitet lajmi i sjelle nga nje analize e tregut te patuendshmerive, e bere nga zyra financiare "World Capital". E cila ka vene ne dukje se si tregu i pasurive te patundshme ne Iran po arrin nivele kaq te rendesishme. Sipas deklarimeve te zedhenesit te World Capital, qe ka analizuar tregjet e ndryshme nderkombetare. Ne lidhje me debutimin e koheve te fundit te kompanise ne Republiken Popullore te Kines dhe hapjene zyrava dhe ne Moske.
Ne Teheran apartamentet e reja (te sapo ndertuara apo ne perfundim te ndertimit) kushtojne mesatarisht 4000 euro per meter katror. Kjo eshte e bazuar ne rritjen e cmimit, vit pas viti, me gati 20%.

Nese rriten cmimet e ndertimeve te reja, normalisht, shperthen edhe tregu i qerase. Ne Iran per shkak te nje tradite te vjeter eshte se cdo vit cmimet rishqyrtohen. Ja edhe pse vlera e pasurive te patundshme eshte rritur me gati 40% ne 12 muajt e fundit, edhe pse kjo eshte nje gje shume pak e njohur, ne te vertet tregu Iranian per imobiliaret eshte nga gati 30 vjet, nje nga tregjet me fitimprures te lindjes se mesme. Prodhimi i brendshem bruto i ketij vendi po rritet shume nga viti ne vit, kshuqe shume investitor e konsiderojne si vend shume fitimprures.

Mos te hutohemi nga gjendja e keqe politike e Iranit, ku eshte ka qene dhe eshte protagonist mosmarreveshjesh. Simbas disa eksperteve te akredituar nderkombetarisht, edhe cilesia e produktit imobiliar ne Iran eshte shume e larte. Do ta kishit imagjinuar ndonjeher???

Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind