Quantcast

Si të pastroni shtëpinë tuaj në 20 minuta në ditë për 30 ditë.

Sep 08, 2014
Gjithmonë për mungesë të kohës apo arsyeve të ndryshme pastrimi i shtëpisë mbetet për në fundjavë; e gjithë dita e shtunë shpesh i dedikohet pastrimi të shtëpisë. E pse të mos e lejmë fundjavën për aktivitete më argëtuese? Kjo arrihet nqs ju krijoni një program për të ndjekur.


Nuk thotë njeri të bëni gjithcka përnjëherë ;edhe kur koha është e pakët nqs ju arrini të bëni një detyrë në ditë gjërat fillojnë të funksionojnë vetë. Përshtateni këtë listë sipas nevojave të familjes tuaj (ata që kanë më shumë fëmijë mundet të kenë nevoje të bëjnë disa veprimtari më shumë se të tjerat). Nqs është më e lehtë për ju merrni një calendar bosh dhe plotësojeni me detyrat; më të lehtat në ditët kur ju jeni me nxitim dhe ato më të vështirat kur ju keni më shumë kohë në dispozicion. Ja disa këshilla për ta bërë të suksesshëm këtë 30 ditësh një sukses.
 
1.    Merruni me ato që hyjnë nga dera juaj.
Krijoni një ambjent të vogël afër derës kryesore që të shërbejë si një “pistë uljeje” ku shkojnë të gjitha gjërat që ju do lëshoni si psh çelësat, pallton, këpucët etj.
 
 
2.    Lani pjatat pas cdo vakti.
Kjo do ju ndihmojë të jeni në krye të kuzhinës në vend që ajo të kthehet në një përbindësh. Asnjë sdo ta bëjë por nqs prisni vaktin tjetër për ti larë ato do kthehen në mbytëse për ju.
E njëjta gjë vlen dhe për plehrat. Nqs duhet ti hidhni, nxirrini në derën kryesore për ti hedhur në mëngjes ose hidhini që atë mbrëmje kështu do jetë punë e mbaruar.
 
 
3.    Larje rrobash.
Lani cdo ditë një pjesë të tyre,kështu nuk do ju mblidhen 100 peshqirë e çorape “aromatike” . palosini ndërkohë që mblidhni rrobat,kështu nuk do i hidhni rrëmujë mbi divan ,por do shkojnë direct në dollap e aty ku kanë vendin.
 
 
4.    Fishkëlle ndërkohë që punon.
Njerëz të lumtur ndërkohë që pastrojnë janë të pakët. Këndimi, fishkëllimi apo ngritja volumit të  muzikës  janë opsione shumë të mira për tju mbajtur në këmbë dhe për tu argëtuar gjatë pastrimit.
 
 
5.    Vendosni një kohëmatës.
Shumë nga gjërat e mëposhtme nuk marrin më shumë se 20min punë. Është e thjeshtë të racionalizosh 20 min por është po aq e thjeshtë të hutohesh nga telefonatat, internet, fëmijët, e gjëra të tjera që ju thërrasin. Vendosni një zile cdo 5 apo 10 minuta kështu ju do kuptoni sesa kohë ka kaluar e sa kohë ju mbetet akoma për të mbaruar. Nqs e shihni që keni dalë nga detyra është më e thjeshtë ti rihyni përsëri.
 
 
 
Programi 30 ditor
 
 
1.    Pastrim i sipërfaqes në dhomën e ndenjes dhe kuzhinë (mblidh sendet, fshi pluhurat, fshij, laj)
2.    Pastro banjot (tualetin, dushin, dyshemen, muret, pasqyrat)
3.    Pastro sipërfaqet e dhomave të gjumit ( mblidh lodrat, rrobet, pluhurin)
4.    Pastro ambjentet e tjera (papafingon, zyrën etj)
5.    Pastrim i sipërfaqes në dhomën e ndenjes dhe kuzhinë
6.    Pastrim i banjove
7.    Pastro gjithë dritaret nga Brenda (gazeta dhe uthulla e bardhë funksionojnë për mrekulli dhe janë të lira)
8.    Fshij dhe laj të gjitha dyshemet e shtëpisë (dhe shkallët mos i harroni)
9.    Pastrim i sipërfaqeve në dhomat e gjumit
10.  Pastrim i thellë i dhomës së ndjenjes (pasqyra, pluhurat në piktura apo vepra arti të tjera, pragjet)
11.  Pastrim i banjove
12.  Pastrim i dollapeve (rrobat e varura, xhaketat, kapelet etj )
13.   Pastro ambjentet e tjera
14.  Pastrim i thellë i dhomave të gjumit (sistemo sirtaret, kontrollo nën krevat, rregullo dollapin, fshij pikturat, freskueset, abazhuret)
15.  Pastrim i sipërfaqes në dhomën e ndenjes dhe kuzhinë
16.  Pastrim i thellë i banjove (pastro brenda sirtarëve, brenda koshit të plehrave, mbi pasqyra etj)
17.  Pastro të gjitha dorezat e dyerve, telefonat, pajisjet e argëtimit (telekomanda), parmakët e cdo gjë tjetër që është vazhdimisht e prekur.
18.  Pastro frigoriferin, sistemo depon e ushqimit apo kundrabufenë.
19.  Pastro hyrjen kryesore, pastro makinën (shpesh janë shtëpia jonë larg shtëpisë)
20.  Pastrim i sipërfaqes në dhomën e ndenjes dhe kuzhinë
21.  Pastrim i sipërfaqeve në dhomat e gjumit
22.  Pastrim i sipërfaqeve të banjove
23.  Fshij dhe laj të gjitha dyshemet e shtëpisë
24.  Pastroni dollapin, drejtoni peshqirat,carcafët
25.  Pastrim i sipërfaqes në dhomën e ndenjes dhe kuzhinë
26.  Pastrim i thellë i kuzhinës (pastro enët, laj koshin e plerave, laj dyshemenë dhe sistemo kundrabufenë)
27.  Pastrim i sipërfaqeve në dhomat e gjumit
28.  Pastrim i sipërfaqeve të banjove
29.  Pastro një send që ke dashur ta bësh por se ke bërë (pastro furrën, mikrovalen etj)
30.  Fshij dhe laj të gjitha dyshemet e shtëpisë
 
 
Kësaj liste mund ti shtoni gjëra të cilat duhen bërë cdo muaj, si psh pastrim i divaneve apo të tjera. Do jetë si pjesë e rutinës në vend që të duken të rënda dhe të shtyhen vazhdimisht.
 
Zakonet krijohen duke bërë gjëra dhe një mënyrë për të hequr zakonet e këqija është ti zëvëndësosh me të reja,kështu në vend që të harxhoni kohën due lexuar emaile apo me gjumë kur ktheheni në shtëpi,dedikojuni pastrimit . të bërit rutinë 20min pastrim do ndërtojë zakone të mira dhe do ju ndihmojë të ndiheni superior.

Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind