Qytetet më të rrezikshme në botë. Kujdes ku shkoni me pushime!

Aug 27, 2014
Një site amerikan i specializuar në udhëtime dhe lifestyle ka shfaqur klasifikimin e dhjetë qyteteve më të rrezikshme në botë, ku është shumë e parekomanduar, kryesisht për të huajt, për të shkuar me pushime apo më keq akoma, për të jetuar. Në këtë listim të trishtë gjithsesi ka një lajm të mirë i cili është: mungesa e qyteteve europiane.
 

Më shumë se gjysma e qyteteve të listuara gjenden, jo rastësisht në Amerikën e Jugut, vendi i trafikut të drogës drejt Shteteve të Bashkuara, pavarësisht bukurive natyrore ujore, të plazheve të ndryshme dhe Pyjeve të Amazonës. Dhe në fakt në vend të prë është renditur një qytet i Venezuelës, Braquisimieto. Mes banorëve që e kalojnë 1milion, në këtë qytet regjistrohet të paktën një vrasje në ditë.

Pavarësisht se është një metropol shumë i dalluar për universitetet e tij dhe një kohë dhe për fluksin turistik që kishte, sot është një vend i parekomandueshëm për të shkuar pasi është në lojë vet siguria juaj. Në vendin e dytë të listës gjendet Peshawar, kryeqytetin e Indisë.; pavarësisht rëndësisë së pallateve historike, qyteti shquhet për vetvrasje dhe luftë mes klanesh. Vazhdon në Azi dhe qyteti i tretë më i rrezikshëm në botë; Sana’a, kryeqtyteti i Jemenit, qëndron akoma si teatër i frontimeve qytetare pavarësisht prezencës së ushtarakëve amerikanë.
 
Edhe pse tashmë Kampionati Botëror kaloi, bashkë me të dhe rreziku për çdo tifoz, është mirë të dihet se dy nga qytetet në renditje janë nga Brazili. Dhe nuk po flasim për Rio-n dhe lagjet e tij të varfëra, por për Acapulco dhe Maceio respektivisht në vend të katërt dhe pestë të klasifikimit. Këtu trafikantët e lëndëve narkotike bëjnë luftën në rrugët e qytetit, pa patur frikë se mund të përfshijnë civilë apo turista në mes, dikur të shumtë në numër kryesisht për plazhet e Acapulco-s.
 
Vazhdojnë qëndrojnë në Amerikën Latine tre pozicionet e rradhës, të zëna nga Distrikti Qëndror i Hondurrasit , Chihuahua në Meksikë dhe Cali në Kolumbi. Këtu është totalisht e pakëshillueshme të strehohesh për asnjë arsye të botës: numëri i vrasjeve në raport me banorët është impresionues dhe jemi në zemër të rrugëve të drogës që nga Jugu nisen për të arritur në SHBA.

Në vendin e nëntë dhe të dhjetë, në përfundim, janë të renditura nga dy qytete Afrikane: Mogadishu në Somali dhe Nairobi në Kenya. Të dyja sulmohen nga militantët e Al Shabaab, pavarësisht se presidentët amerikanë përpiqen të sjellin paqe mes banorëve. Nairobi ishte i preferuar si destinacion turistik për pushime në Kontinentin e Zi , ndërsa  sot evitohet kryesisht mes ditës, prej sulmeve të fundit civil dhe prej rrisqeve që i kanosen kryesisht grave, edhe pse janë shumë të paktë trimat e të dy sekseve që do lëviznin nëpër rrugët keniote në mes të natës. 

Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind