Quantcast

Bie çmimi i shtëpive, rriten qiratë

03.02.2014


Cmimet e banesave shënojnë sërish rënie. Kjo është bërë e ditur në raportin e Bankës së Shqipërisë për politikën monetare për tremujorin e tretë të vitit 2013. Rënia në terma realë me 1.2 për qind mund të konsiderohet e ulët në krahasim me rënien dyshifrore të regjistruar që nga tremujori i tretë i vitit 2012, shkruan sot gazeta “Shqip”, duke iu referuar Bankës së Shqipërisë.

Por mesa duket, kanë shkuar në kah të kundërt çmimet e banesave me qira. Sipas BSH-së, indeksi i qirasë së banesave regjistroi rritje me 10.4 për qind në tremujorin e tretë. Kjo përbën një pikë kthese nga rënia e vazhduar e tij që prej tremujorit të tretë të vitit të kaluar. Këto zhvillime kanë ndikuar në uljen e raportit të çmimit ndaj qirasë së banesave, duke e afruar atë më pranë mesatares historike. Ky raport është 10 për qind më i ulët se një vit më parë dhe 47 për qind mbi mesataren historike.

Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Accedi
  Nome utente
  Password
  Hai dimenticato la password? Ricorda