Quantcast

5 mënyra të shpejta për të krijuar hapsirë në banjon tuaj.

26.08.2014
Mesiguri ju e shihni që shpesh banjot tentojnë të kthehen në një vend ku mund të relaksoheni si në një spa apo thjesht një vend personale ku të qetësoheni. Ajo çfarë më parë ishte një hapsirë praktike në shtëpi tashmë është bërë një ndër vendet e pushimit dhe relaksimit. Është e vërtetë, ta ideoni banjon të tillë do ju bëjë të kaloni më tepër kohë në të e gjithashtu në një këndvështrim më pragmatik ndihmon për ti rritur vlerën e shitjes shtëpisë. Por çfarë ndodh në qoftë se kemi një banjo të vogël? Si mundet ne të kthejmë një hapsirë të vogël të mbyllur në një strehë të ajrosur dhe si ta bësh dhe nën një buxhet të vogël shpenzimesh? Epo, këtu ju sjellim disa këshilla të përshtatshme që do ju ndihmojnë tja”hidhni” syrit.

1.       Ndriçimi dhe pasqyrat
Tamam si një truk magjie, një mënyrë e shkëlqyer  për ti bërë ambjentet e vogla të duken të mëdha është që thjeshtë të krijoni iluzionin e hapsirës. Hiqni të gjithë abazhuret  evarura dhe zëvendësojini me ndriçim të fshehur apo me ndriçim muror (mbase llamba si qirimbajtëse të instaluara në murë).
Instalo pasqyra përballë njëra tjetrës që të krijojnë efektin e korridorit të pasyrave. Duke përthyer dritën dhe imazhin përreth një dhomë, banjo juaj do rritet në përmasa dhe do krijojë idenë e një hapsire pa lëvizur muret.


2.       Shiko! Atje lart në qiell!
Nqs i mbani njerëzit duke parë sipër, çdo vend i mbyllur do duket më i madh. Një mënyrë e thjeshtë për ta bërë këtë është me letra muri me vijëzime për ta “zgjatur” dhomën. Gjithashtu, një derë e gjatë dhe e hollë dushi do drejtojë sytë e njerëzve për nga tavani, duke e bërë banjon tuaj të duket më e gjatë e gjithashtu më e gjërë. Instalimi i një ndriçuesi në tavan (si një dritare e hapur atje sipër) do e bënte një dhomë të vogël të duket pafundësisht e madhe.

3.       Mos ndani!
Njerëzit kanë tendencën ti bëjnë gjërat e vogla të duken edhe më të vogla duke i ndarë ato në seksione. Kjo do funksiononte në hapsira të mëdha, por në hapsira të vogla ju nuk mund ti lejoni vetes luksin të mos përdorni të gjithë hapsirën.  Kështu, mos blini një perde  që të mbulojë vaskën tuaj: ajo vërtetë e ndan një dhomë mëgjysëm. Në vend të kësaj blini një derë dushi prej qelqi që ti hapi gjërat. Për më tepër nqs blini një derë pa korniza nuk do ketë asnjë vijë ndarëse e cila do ndante hapsirën duke e bërë të duket më e vogël.


4.       Le të shikojmë pothuaj gjithçka
Lëreni dhomën të marri frymë. Dhe e vetmja mënyrë për ta bërë është të lini çdo centimetër të dhomës të dukshme dhe në fokus. Ju gjithsesi nuk mund të fshihni asgjë kështuqë pranojeni idene.  Gjithashtu duhet të jeni i matur: vetëm disa qirinj rreth vaskës, një peshqir i vogël dekorativ i varur në një grep.  Mund të blini një sirtar për ilaçet e çdo gjë për të fshehur këto gjëra të vogla.


5.       Më shumë dysheme
Mos lë asnjëherë peshqir në dysheme. Ngri rrobat nga dyshemeja pasi mbaroni dushin apo së lari në vaskë. Pse të lini gjëra në dysheme? Edhe një tapet apo mbulesë në dysheme do e bëjë atë të duket edhe më e vogël. Nuk ka vend për vazo lulesh apo zhbllokues banjoje që të rrijnë kot në vend.

Sa më e madhe të bëhet një ambjent i shtëpisë aq më shumë relaksuese dhe e jetueshme bëhet e gjithë shtëpia


Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Anëtaresohu
  Përdoruesi
  Fjalëkalimi
  Keni harruar fjalëkalimin? Më kujto