Quantcast

Apartamente nga 1 euro

10.06.2013
Apartamente nga nje euro??? Ne Britanin e madhe po.

Kemi kohe qe degjojme dhe zbritje skonto nga me te ndryshmet, 80 perqind zbritje apo 75 perqind zbritje e kshu me radhe. Por me nje euro ca mundet te blesh, ose e barabarta ne lek me 140 lek te reja ca mundet te blesh???
Po mundet te blesh 10 stilolapsa dhe nje pako me orbit, ose dy fletore dhe 5 sitlolapsa, mundet te blesh dy llampa, por me cmimet e sotshme ne tirane apo edhe me gjere ne Shqiperi nuk blen dot asnje centimeter shtepi.
Por ne Britani po mundet te blesh nje apartament per nje euro. KJo eshte duke ndodhur ne Stoke on Trent, qytet me me shume se dyqind mij banore, ne zonen veriore te Britanise. E famshme se ka lindur Robbie Williams dhe se ka qene qyteti ku eshte rritur kitaristi i Guns’N Roses, Slash.

Administrata e komunes ka vendosur ne shitje me nje cmim simbolik te nje sterline keto shtepi,
normalisht jane shtepi ne nje zone jo te favorshme ne te cilat ka shume kohe qe nuk banon me njeri dhe jane gati te pabanueshme, pra ka dhe kushte. Ai qe kerkon per te blere nje shtepi ne kete zone, duhet qe te impenjohet per rikonstruksionin e shtepise, per ta bere ate te banueshme. Pra plani i autoriteteve te zones eshte qe ti japin nje tjeter jete kesaj zone. Keto 35 apartamente ndodhen ne Cobridge qe perfaqeson nje nga lagjet me te veshtira per te jetuar ne Stoke on Trent.

Kushti tjeter qe e lidh ate bleres me kete shtepi, eshte se duhet te jetoje aty per 5 vitet e ardhsme, pa e dhene me qera. Administrata ka vendosur ti mbeshtese bleresit ne profilin ekonomik, duke iu dhene nje financim prej tridhjete mij sterlinash. Shume kane perqafuar kete oferte dhe ne fakt ka 600 kerkesa per blerje.

Ky nuk eshte rasti i pare me kete lloj praktike per ti dhene nje imazh te ri nje zone, apo per ta ribanuar ate zone. Kohe me pare edhe ne Liverpool u hodhen ne treg ne te njejtat kushte mbi 20 ndertesa banimi, me te njejtat kushte banimi. Duke dale nga Mbreteria e Bashkuar, gjejme te tjera raste si pershembull ne Detroit, ku shtepite ishin shvleresuar dukshem per shkak te krizes tek fabrikat e ndertimit te makinave.te cilat u vune ne shitje me cmimin simbolik prej 1 euro duke provuar qe te ripopullonin qytetin.

Njoftimet që do të krahasohen

Nuk ka prona per tu krahasuar
The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
Anëtaresohu
Përdoruesi
Fjalëkalimi
Keni harruar fjalëkalimin? Më kujto