Quantcast

Cudia vjen nga Hon Kongu.

03.06.2013
Hon Kong, Cmimet e parkimeve me te shtrenjta se cmimet e shtepive!!!

Hon Kongu ish koloni angleze dhe sot qyteti emblem i republikes Popullore te Kines. Nje qytet qe i ka marre vendin e pare Nju Jorkut per vlerat e pasurive te paluajtshme. Qe deri pak me pare konsiderohej si qyteti me i gjalle dhe me i shtrenjte ne bote.

Faktori kryesor qe coi ne nje rritje kaq te madhe te tregut imobiliar ne Hon Kong, ka qene pa diskutim fakti qe shume marka nderkombetare, qe jane lider ne bote kane vendosur te transferojne ne kete qytet nje [jese te rendesishme te produkteve te tyre, ne menyre per te kapurnumrin e madh te vizitoreve. Qe per biznes apo turizem levizin nga Caolun(qyteti i Hon Kongut) Ishulli(zemra e ketij qyteti) dhe ne territoret e reja(vende qe jane te banuara nga pjesa me e varfer e popullsise, por sidoqofte sot zbulim i investuesve te rinj).

Cmimet ne rritje me 35% vetem ne vitin e fundit. Kjo ka detyruar administraten qe ti vendose frena kesaj situate, duke mos vazhduar dot te ndertimet, sot ka rritur cmimet e parkimeve private duke pasur parasysh hapesirat e vogla.

Sipas raport te nderrmar nga nje hetim e udhehequr nga agjensia nderkombetare e shtypit Bloomberg, ne tremujorin e fundit per te blere nje vend per nje makin ne parkim kap shifren e 82000 dollareve. Nje shifer e cmendur duke pasur parasysh qe ne Maj simbas kronisteve qe jane marre me hetimin, ne zonen e Repulse Bay, per te blere nje vend ku te parkosh makinen duhet te hedhesh nje shifer pre 390.000 dollareve pra pak me shume se dyfishi i cmimit te nje apartamenti ne amerike,

Sa do te zgjase kjo fllucke???
Nuk i dihet gjithcka duhet pare me kujdes.

Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Anëtaresohu
  Përdoruesi
  Fjalëkalimi
  Keni harruar fjalëkalimin? Më kujto