Quantcast

5 menyra falas per te bere cdo dhome me me hapsire dhe te duket me mire

May 21, 2014
 
po kerkoni dicka qe te beje pershtypje ne shtepine tuaj me kosto te lire? Si thoni per falas? Do kushtoje vetem pak energji, kohe (dhe force muskulore) por nqs po kerkon per menyra sesi te permiresoni hapsiren tuaj te vogel (apo cdo permase), provo keto 5 ide falas.
A view into a small living room from a larger living room
1.     Permiresoni rrymen e trafikut ne shtepine tuaj.
Menyra sesi ju dhe miqte tuaj levizni pergjate hapsires tuaj ka nje efekt te madh ne ate se si ambjenti i shtepise perceptohet. Ne qofte se asnjehere nuk e ke vleresuar levizshmerine ne shtepine tuaj merr pak (falas)minuta kohe ta beni, duke levizur neper shtepine tuaj, nga dhoma ne dhome dhe ne cdo dhome. Levizja duhet te kete kuptim (e tipit qe ti nuk duhet te levizesh perreth gjithe dhomes per te arritur te tjetra), ecja vjen rrejdhshem (nuk duhet te pengoheni perpara gjerave gjate rruges), dhe kini nje gjeresi te mjaftueshme (nuk duhet te shtrengoheni per te kaluar nje tavoline apo te ndiheni sikur do perplasni dicka) qe tju levizi mes dhomave dhe nga nje dhome ne tjetren. Sistemime ne levizshmerine e dhomes tuaj mund te jene aq dramatike sa rirregullimi i gjithe dhomes per te levizur mobiljet pak centimetra thjeshte per te krijuar hapsiren e koridorit (keshtuqe male me pallto e canta te mos pengojne nje pasazh).
 
an industrial apartment with a pink sofa, wood floors and a lot of space and light.
 
2.     Sistemo me qellimin per te pare lehtesisht dhe balance
Ide pas kesaj eshte ne heqjen e “te rendes” larg nga hyrja e cdo dhome dhe/ose shprendarjen e peshes ne menyre te barabarte perreth dhomes. Keshtu ne vend qe te keni nje mobilje te rende si gjene e pare qe shihet ne nje hapsire, vendosni ne vend te saj ne pamje ,dicka te lehte ose edhe thjeshte ta lini hapsire. Duke shperndare peshen ne te gjithe dhomen (jot e gjitha mobiliet ne te njejten ane) do e mbani syrin duke levizur ne te gjithe dhomen. Mos ngurroni te levizni mobiljet nga dhoma ne dhome per te arritur pamje me te balancuar te hapsires. Dhe edhe pse shpesh hapsirat e vogla kane limite ne menyrat sesi mund te sistemohet nje mobilje ja vlen te eksperimentoni.

 big art, wood floors, gray walls and wall collages in this airy room.
3.     Qarteso,pastor banak dhe dyshemene duke ruajtur sendet jot e perditshme.
Ne vendet e vogla(ne fakt ne te gjitha hapsirat), rremuja qe mban neper banak dhe ne pamjet e plota duhet te jene gjerat qe i perdor cdo dite. Nqs ti mban nje tostiere qe e perdor nje here ne muaj nuk ndihmon askend dhe seshte ndonje gje e madhe ta levizesh ta nxjerresh e fusesh sa here te dueht ta perdoresh. E njejta ide vlen dhe per gjera te tjera si psh, ne banjo per artikuj te tualetit qe nuk i perdor perdite. Ruatja diku te fshehur mundet te jete e veshtire, por behuni kreativ. Rregulloni dollapin tua dhe krijoni hapsire per me shume.
hanging folded chairs on the wall of this living room save space and make the room feel more spacious.
 
4.     Hiqni perdet e renda nga dritaret.
Nqs nuk behet sic duhet kjo hile e vockel mund ta le hapsiren te varfer. Por nqs ken je perde ne nje dritare ku nuk ke nevoje per privatesi, shiko nqs mund te perfitosh nga heqja e perdes. Ne varesi te tipit te dritares suaj, heqja e perdes mund ti japi hapsires nje pamje me arkitekturore dhe sigurisht do lejoje hyrjen e me shume drite natyrale. Por nqs keni nevoje per pak mbulim per dritaren tuaj, konsideroni ti pershtasni permasat duke shkurtuar fundit e perdes qe tmos rreshkasin mbi dysheme.
a tiny studio apartment with no window treatments and lots of colorful pillows and textiles.
 
5.     Pastroni ato vendet e harruara
Nje shtepi shume mire e pastruar eshte sigurisht nje menyre shume e mire per te bere shtepine me te mire, por mos harro ato qoshet, vendet! Ata do lejojne me shume drite duke ndihmouar hapsiren e thjeshte lejoni nje hapsire te ndihet me mire J
 a closeup of a clean interior door and door knob
 

Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind