Quantcast

Ja pse nuk e shet shtepin!

Jun 03, 2013
Ja dhe nje studim me 4 arsyet se pse noshta nuk arrini te shisni shtepine tuaj.
"Kam vendosur, te shes shtepine.Me pas do blej nje tjeter me te madhe."
"Do shes shtepine, sepse dua qe te transferohem ne nje vend tjeter"
Shprehje si keto mundet ti kemi degjuar ose ti kemi thene dhe vet.Duke e bere keshtu nje projekt perte ardhmen.Mbasi marrim nje vendim per te shitur nje shtepi. Ne Shtet e Bashkuara te Amerikes eshte bere nje studim. nga agjentia me e mire momentalisht ne kete vend Tara Nicholle Nelson.
Ajo ka bere nje seri hetimesh ne tregun e pasurive te patundshme.ne kete menyre ka arritur ne 4 variabla, qe lidhin te gjitha shitjetet me mesataren e trgut te pasurive te patundshme. Ja cilat jane:

1 Cmimi.

Cmimi i shitjes qe kerkojme eshte ndoshta eshte shume i larte.Znj Nelson tregon se neqoftese prona juaj eshte ne treg per nje kohe te gjate dhe askush nuk ka ardhur per ta blere, mos u ankoni dhe nga tregu ju ka dhene nje pergjigje shume te qarte. CMIMI eshte shume i LARTE. Ne kete rast 3 jane zgjidhjet. E para, duhet te beni disa pune ne pronen tuaj, ne menyre te tille qe prona juaj te arrij ne ate cmim qe ju vleresoni. E dyta, te prisni qe tregu te marre veten dhe qe dikush te blej pronen tuaj me cmim te larte. E treta, shume e thjeshte ulni cmimin.

2 Shikueshmeria.

Shikueshmeria, qe po i jepni prones tuaj nuk eshte e mjaftueshme.Nuk eshte e thene qe bleresit te mos e duan shtepine tuaj, ndoshta ata thjesht nuk e dine qe eshte ne shitje prona juaj. Tashme nuk mundet te besosh me thjesht tek nje tabel shitet neper shtylla. Por duhet qe ti jepni hapesiren e duhur shtepise tuaj per tu reklamuar sa me shume. Sidomos neper portalet on line.tjetra eshte qe duhet nje kujdes i vecante per klientet potencial.Duhet ti rrini ne gadishmeri per te pare pronen tuaj dhe jo qe ata te vijne ne baze te orareve dhe axhendes tuaj.

3 Agjensia Imobiliare.

Agjensia imobiliare eshte shume e rendesishme. Nese ju kerkoni ndihmen e nje agjensie ose nje agjenti kushdoqofte. Do benit mire te pyesnit dhe te shikonit se si punon ai me pronat.Sot ne kete periudhe cdo agjensi ka webet e veta.Informohuni se sa i reklamon ai pronat e veta. Sa me shpejte te shitet nje prone aq me shume reklame do. Thekson Nelson qe eshte vet nje agjente imobiliare.
Nese puna e agjensis nuk iu bind kerkoni nje agjensi me te mire.

4 Shitesi.

PO, ndoshta pengesa me e madhe per nje shitje mundet te jeni ju vet,nje gje qe nuk do ta pranonit kurre. Por ja qe kshu eshte.Neqoftese deri ketu i keni lexuar me nje buzeqeshje disi ironike.Shume prej jush dalin ne perfundimin po keto jane gjera normale. Ateher pse nuk shitet prona juaj???
Ndoshta ngaqe mungonvullneti juaj per ta shitur kete prone.Jeni te sigurt qe doni ta shisni kete prone?ndonjeher te lesh shtepine ne te cilen je rritur, ne te cilen eshte formuar berthama familjare.
Krijon nje lloj lidhje me ate shtepi qe ndonjeher pa dashur shmang edhe ul deshiren per ta shitur. Prandaj bejini nje pyetje vetes jeni te sigurt qe doni ta shisni???
Keto jane kater arsyet qe ne shume raste pengojne shitjen e nje shtepie. Mos harroni nje prone eshte prone per kedo qe e ble, por pasuri jo vetem materiale per kedo qe e shet. Duhet qe te jeni realist dhe te shmangni ndjenjat qe keni me pronen.

Njoftimet që do të krahasohen

  Nuk ka prona per tu krahasuar
  The account with the email address already exists on the site. To synchronize with Social Network Login plugin please enter the password to your account on the site.
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind